339 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 2 Svar

Runner Runner

Hey forum.
Jeg har fået en gammel Runner foræret.
Det havde en defekt karburator. Da jeg gik igang med at rode med den, kunne den dårligt starte da den ingen benzin fik. Jeg fik lavet karburatoren med nye dele. Og nu får den rigeligt benz og holder tæt. Men nu kan jeg ikke få gnist på tændrør. Og det er nyt. Jeg har også prøvet med en anden CDI boks. En der er identisk. Men stadig ingen gnist. Nogen af jer kloge mennesker der har en ide til hvor jeg ellers skal prøve…?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Min tørretumbler skal tilsluttes en kontakt. Den skal løftes ned af vaskemaskinen og løftes op igen. 800 kr.
  • Ophæng af 2 spejle + en lampe 1.090 kr.
  • Strøm under min vask 750 kr.
  • Opsætning af svævehylder og billeder 500 kr.
  • Mit toilet tager ikke nok vand ind 1.200 kr.
  • Take down chandelier and a wall lamp 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Runner
  • #1   26. jun 2022 Kan også være stator. Måske løs forbindelse ved tændningspolen eller deffekt tændningspole( hvis den ikke er indbygget i cdien)

  • #2   27. jun 2022 Tændspolen er indbygget i cdien, og hvis den cdi som Llia G har skiftet ud er ny og tændkablet også er nyt og tændrørs hætten er ny, så er der kun Statoren tilbage den sidder bag svinghjulet den har nogle spoler som der laver strøm til lyset og tændingen og til resten af knallerten, men noget af den strøm går igennem spændings regulatoren.
    Det kan også være iret stik dårlige forbindelser.


Kommentér på:
Runner

Annonce