{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
238 visninger | Oprettet:

lovlig set-up {{forumTopicSubject}}

hej kreidler drenge nu er jeg igen blevet taget på knallerten så nu vil jeg gerne have den lovlig så den ikke bliver beslaglagt.
men det har jeg lige et par spørgsmål til.

er denne cylinder til stor pindboltafstand?
(link fjernet)

og er det en 10mm der sidder på helt standart?

og så kommer der nok nogle flere spørgsmål løbene.

på forhånd tak.!


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  lovlig set-up
  • #1   28. jun 2010 Medmindre der er stemplet TUM-186 ind i den cylinder, er den ikke lovlig - heller ikke om den så kun kører 25km/t! (Den viste cylinder er en mofa-cylinder).

    Der findes ingen plomberede cylindre til stor pindboltafstand. Hvis du har fået lov til at beholde motoren, skal du være glad for dét - en 5g motor er IKKE typegodkendt til knallertkørsel, så panserne har al tænkelig ret til at destruere den.


  • #2   28. jun 2010 Som jesper siger, så er det ligegyldigt hvilken cylinder du smider på din motor, den bliver aldrig lovlig til knallertkørsel. Der er kun én udvej, og det er at finde en 3 gearet motor, og så en lovlig cylinder dertil.

    Så af med den 5 trins, og læg den til side indtil du har mc kort, og du vil have maskinen indregistreret. smiley


  • #3   28. jun 2010 Eller sig, hvad du vil have for den, hehe. Jeg er på jagt efter en 5g motor smiley

  • #4   28. jun 2010 Jeg ville nok stærk overveje at sælge den 5 gears samt hvad der måtte tilhøre som er noget værd!! Men de 11000 som du fortæller at have givet for den skal du nok aldrig regne med at få! Den pris er total urealistisk.

    mvh :=)


  • #5   28. jun 2010 ja jeg har jo stadig min 3 gears motor så jeg gæmmer jeg bare min 5 gears til jeg bliver 18
    og ja 11k for en 5 gears motor er dyrt men den havde aldrig været på en maskine før. men den skal heller ik sælges.
    jeg må ud og så om jeg har en lovlig cylinder til 3 gears'en


  • #6   28. jun 2010 jeg har lige fundet ud af at min 3 gears motor ikke virker som den skal når den kommer i 3 gear og man køre lidt hopper den ned i 2 gear igen hvad kan det skyldes?

  • #7   28. jun 2010 evt justering af gear under motor ved gearled!
    Ellers spørg Jesper H,han har nok flere muligheder
    mvh :=)


  • #8   28. jun 2010 En mulighed var også at montere lovlig TU-M cylinder kit samt lovlig 10mm bing og lovlig udst på din 5 gears!? og kør pænt,den vil nok ikke trække meget over 50-55kmt, kender jeg andre der har haft gjort,ved at lave gevind i de forboret huller for lille pindbolt i blokken og montere kittet.
    mvh :=)


  • #9   28. jun 2010 Hvis motoren trækker over 30km/t er den stadig ulovlig. smiley Tjek om kødbenet støder mod fodhvilerkonsollen.

  • #10   28. jun 2010 Du har ret jesper,men hvis han hellere vil have 5 gear,tænkte jeg :=)
    Så var det da en mulighed,men jo er ikk lovligt!!
    mvh :=)


  • #11   28. jun 2010 Cylinder fra skåde reservedele er i øvrigt den¨model der sidder på de tyske mofa og er en 1,5hk cylinder ifølge Zylinder Liste. med 10mm bing.
    mvh


  • #12   28. jun 2010 Den kan MÅSKE gå an, hvis du skifter til en gearing på 10/36. De sidste cylindre (opr. TUM130) til blæs blev rent faktisk leveret med en 1,5hk cylinder herhjemme, men det var et helt tredje TUM-nummer og kun lovligt med nævnte gearing! At man så kan snyde ved at montere en primær-gearing på 21 og et koblingshjul med 77 tænder, det er en anden snak.

  • #13   29. jun 2010 nej jeg har tænkt mig bare at lade 5 gears'en stå det ville jo være ærgeligt hvis man blev stoppet i noget trafik kontrol og de så tog den.
    men jesper hvad er kødbenet?
    det har jeg ik hørt om.
    ps min bror sangde at det var noget der skulle ordnes inden i blokken men han har ik helt vildt meget styr på det så tænkte jeg nok lige skulle spørge nogen der har forstand på det først.


  • #14   29. jun 2010 Gearskifteleddet under motoren smiley Det forbinder gearpedalakslen med gearvælgerakslen, som går op i motoren.

    Det kan også være, at stifterne på 2. gear er slidte. Og så skal motoren altså åbnes.


Kommentér på:
lovlig set-up

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce