Så skete der lidt nyt i værkstedet. {{forumTopicSubject}}
Ja, inspireret at Mikkels flotte GT bestemte jeg mig for, at nu må der da snart ske lidt igen, så jeg tog mig sammen og gik ud i værkstedet, jojo, de stod der da endnu alle maskinerne. Nå, skidtet skal jo skilles ad, så jeg gik igang med at skrue den røde mishandlede maskine fra hinanden, og til min glæde var de dele jeg skal bruge (stel, tank, og diverse småting, plus en intakt, ikke boret DKM-0009 eller hvad den nu hedder fra superstar, til RS'en), alt sammen i en tilstand hvor det kan reddes uden at ty til ekstremer, så det er jo heldigt nok, eftersom stellet allerede er blevet forsikret, hehe.
Nå, næste maskine i rækken, tyskeren, fuskermaskinen, som til min store overraskelse ikke var så fusket alligevel, så jeg brød ikke grædende sammen, som jeg først var bange for, hehe. Fra denne maskine skal jeg anvende dele fra den blæserkølede motor (skjolde, cylinder & top, som er 2,6ps), muligvis hele motoren hvis jeg finder det korrekte gearhåndtag (motoren er med håndgear), og lidt andre småting.
Så der sker da lidt, nu skal jeg bare have fundet en som kan sandblæse, min fætter som er i lære som autolakør har meldt sig frivilligt til at spartle tank og andre dele som vi finder buler på, og så kan jeg påbegynde lakering, hehe. Det bliver desværre bare spraylak, jeg har ganske simpelt ikke råd til autolak, medmindre jeg falder over en som kender en som kender en, osv, hehe.
Der går dog lang tid før den står samlet, jeg mangler stadig maaange dele som skal indkøbes, bl.a. en intakt 3 gearet blok, diverse chrome dele som skærmstivere, lygtekrans, sportsbøjle, komplet udstødning, lyskontakt, osv. Selvfølgelig også dele til motorrenovering som krumtap, lejre, sommeringe, pakninger osv. Puha, jeg får allerede ondt i tegnebogen, hehe. Men, jeg har givet med selv en deadline der hedder Maj 2012, så der er god tid endnu.
Længere ude i fremtiden vil jeg gerne bygge 5 gear på maskinen, med et 5,3 sæt.
Til et sådant projekt, ville i så anvende de flotte gammel model fælge med 120mm nav, eller ville i anvende de "nye" fælge, med 160mm nav? Det er hvad jeg lige har til rådighed..
nov 2003
Følger: 26 Følgere: 26 Scootere: 2 Emner: 46 Svar: 1.268
Du tænker vist på, om du skal bruge Leleu- eller Campagnolo-nav.
Førstnævnte er 120/160mm og de andre er 116/150mm
Hvis vi taler en model fra før '72 (mener jeg), er det Campagnolo - ellers er der dømt Leleu.
Jeg er dog tilbøjelig til at foretrække de 150mm bremser, uanset hvad. Leleu-navene har en større tendens til at blive skæve i tromlen, og de synes sværere at dosere.
Dem som ikke kan mærke forskellen, har aldrig prøvet et sæt af hver, som fungerer perfekt!
okt 2005
Følger: 115 Følgere: 120 Scootere: 9 Emner: 156 Svar: 4.649
Jeg tænker bare, at maskinen jo gerne skulle have hvide plader engang, så jeg tvivler lidt på, om de små 116mm vil være tilstrækkelige?
Jeg har aldrig prøvet de 120mm leleu, eller dvs, jeg har prøvet dem i letmetal fælge, men det er vel nær det samme. Som jeg før har nævnt er jeg en stor gut, så det er ikke sådan at maskinen smutter på forhjul med mig på, uanset, hehe.
nov 2003
Følger: 26 Følgere: 26 Scootere: 2 Emner: 46 Svar: 1.268
apr 2009
Følger: 16 Følgere: 16 Scootere: 5 Emner: 48 Svar: 231
maj 2010
Følger: 57 Følgere: 59 Scootere: 5 Emner: 33 Svar: 158
okt 2005
Følger: 115 Følgere: 120 Scootere: 9 Emner: 156 Svar: 4.649
Emil, halvanden knallert ca. 1 stel, 2 tanke, 2 bagsvingere, 2 lygter, 1 sæt lygteholdere, 1 sæt fælge, diverse fodhvilere, konsoller, sidekasser og motor skjolde, og sikkert en del andre småting også..
Du er velkommen mikkel, men der er ikke så meget at se endnu, hehe.
apr 2009
Følger: 16 Følgere: 16 Scootere: 5 Emner: 48 Svar: 231
hvis det er så tjek evt mit puch projekt.
http://scootergalleri.dk/alb_alle.aspx?UserID=179073
Så skete der lidt nyt i værkstedet.
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside